Koronavírus – Orbán: a jövő év közepéig kell kibírni a vakcináig

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE!

 

Email*
Név*

A jövő év felénél hamarabb nem lesz vakcina a koronavírus ellen, ezért „nekünk, magyaroknak is a következő év közepéig, júniusig, júliusig kell kibírni” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

A kormányfő jelezte, az EU – így Magyarország is – eurómilliárdokat fektet az oltóanyag-kutatásokba, de egyelőre az Európai Bizottság elnöke sem tudta megmondani, mikor lesz meg a vakcina, a dolgok pedig állnak, hogy „nem lesz ez hamarabb, mint a következő év fele”.

Orbán Viktor úgy fogalmazott: „van mögöttünk hét hónap, és van előttünk hét hónap, tehát mostantól kifelé megyünk (…), egy-két hónap, és akkor kezdhetjük vágni a centit”. A „szabadulás” május-június-július tájékán ér Magyarországra – mondta.

A járvány elleni gazdasági védekezésről azt közölte: Magyarország – a munkaalapú gazdasága miatt – a hangsúlyt a munkahelyekre és a beruházásokra helyezte, és nemcsak a vállalati, hanem a családi beruházásokra is.

A kormány felfogása szerint a legnagyobb gazdasági veszélyt a kivárás jelenti, mivel a gazdaság megáll, ha a vállalkozások és a családok kivárnak a beruházásokkal, a vásárlásokkal. Ezért is adott a kabinet nagyon sok pénzt több mint 900 vállalkozásnak beruházásra, ez „300-400 milliárd forintnál több beruházást jelentett”, és megmentett 155 ezer munkahelyet – fejtette ki.

Most pedig a családi beruházások aktiválásához beindítanak egy építőipari, otthonteremtési motort, mert a legnagyobb értékű családi beruházás mindig az otthonteremtés és a lakásfelújítás – mondta Orbán Viktor.

Így az 5 százalékos lakásépítési áfa – és több más várható intézkedés, például lakásfelújítási kedvezmény – a válságkezelő logika soron következő lépése – jelezte.

A járvány elleni magyar egészségügyi védekezésről is beszélt, kifejtve: tavasszal Magyarország a legjobban védekező országok között volt, és ha egyszer sikerült, akkor „a második hullám esetében is tudunk győzni””.

A győzelem pedig jelen helyzetben azt jelenti – folytatta -, hogy az egészségügyi rendszer bírja a terhelést egészen addig, amíg meg nem érkezik a vakcina.

Megítélése szerint annál sikeresebb a védekezés, minél később jön el az a pillanat – ha egyáltalán el kell jönnie -, amikor ütemezett műtéteket kell halasztani.

A következő három hétben ilyen lépésre nem kell számítani – közölte.

Azzal kapcsolatban, hogy a parlament egyhangúlag fogadta el az orvosbéremelést, Orbán Viktor azt mondta: ez a szavazási eredmény azért tűnik meglepőnek, mert a baloldal egyébként nemhogy nem segíti a védekezést, hanem ellene dolgozik, megtámadja a védekezés kulcsszereplőit, kamuvideót gyárt.

A baloldalnak nem az országgal, hanem a kormánnyal szemben kell ellenzékben lennie, de az, hogy járvány idején nem támogatja a közös védekezést, azt jelenti, hogy az ország ellenében tesz – mondta.

Elmondta: először, 2018-ban az ápolók bérének rendezéséről döntöttek, utána a kórházfelújításokról, majd most az orvosbéremelésről. Kiemelte: az orvosi kamara javaslatát fogadták el a bérrendezésről és a hálapénz megszüntetéséről.

A részletkérdéseket – a háziorvosok helyzetét, a magánpraxis kérdését, az állami alkalmazás viszonyát, az orvosválasztás lehetőségét – az év végéig rendezik – közölte.

Katarina Barley német EP-alelnök Magyarországot érintő bírálataira – például a korrupcióval kapcsolatban – a miniszterelnök úgy reagált: évtizedek óta úgy megy, hogy ha a baloldal veszélyes embert lát – „nem akarok dicsekedni, de az én esetemben erről van szó” -, akkor megpróbálja „levadászni””. Felidézte, 1989-ben azt terjesztették róla a kommunisták, hogy fehér Mercedesszel jött haza Oxfordból.

Baloldali reflexnek nevezte, hogy jobboldali politikusokat korrupcióval vádolnak, ami szerinte „hatékony”, mert az emberek mindig magukból indulnak ki, és azt ugyan nem tudják, történt-e korrupció, de hogy történhetett volna, az biztos.

„”Persze az ember aztán kiáll az igazáért, megvédi magát, a végén választást nyer, én is azért ülök most itt” – tette hozzá Orbán Viktor.

Közölte: német nyelvterületen a korrupció nagyobb, mint Magyarországon, „bagoly mondja verébnek”.

„Ausztriára ha rápillantok, vagy itt vannak a németek” – fogalmazott, megemlítve azt a globális pénzmosási botránysorozatot, amelynek középpontjában egy hatalmas német bank áll.

A korrupció ügyében „okoskodó” skandinávoknál bedőlt két-három akkora bank, hogy az magával rántott több kisebbet – tette hozzá.

Ezért nem szereti – folytatta -, ha a nyugatiak azt a pozíciót veszik fel, hogy ők – csak azért, mert nyugatiak – hibátlanok például korrupcióban, a közép-európaiak pedig – csak azért, mert közép-európaiak – korruptak.

„”Ez nem felel meg a valóságnak. Egyikünk sem hibátlan, de együnk sem eleve bűnös” – mondta, úgy összegezve: a magyar gazdaságban jól hasznosultak a beruházott EU-s összegek.

A miniszterelnök a nemzetközi támadások közös nevezőjének Soros Györgyöt nevezte, aki „megveszi a nyugat-európai politikusokat”, hogy pénzt keressen, növelje a befolyását.

Az Európai Bizottságban is ülnek olyanok, akik az ő „tenyeréből esznek” – tette hozzá, kijelentve: „amíg Soros Györgynek ilyen befolyása van az unióban, ki kell mondanunk, hogy az unió korrupt”, és majd ha „kiteszik” őt, akkor az a korrupció elleni harc komoly lépése lesz.

Arra a kérdésre, hogy Soros Magyarország megbüntetésére szólította fel az EU-t, a kormányfő azt felelte: „nyílt csata van, bent vannak az emberei, és kiadta a parancsot””.

 

Koronavírus – Országos tisztifőorvos: járványügyi gócpont alakult ki Tiszaújvárosban

 

Járványügyi gócpont alakult ki egy tiszaújvárosi építkezésen, 1717 elvégzett koronavírustesztből 242 pozitív lett. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei kórház felkészült a betegek fogadására, a városból egy embert ápolnak az intézményben – közölte az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján pénteken.

Müller Cecília a sok tiszaújvárosi koronavírus-fertőzöttel kapcsolatban elmondta, a vizsgálatok során 173 embert nyilvánítottak a hatóságok szoros kontaktnak.

Az emberek elkülönítése a szálláshelyeken megtörtént, a cél, hogy ne vigyék be innen a fertőzést a városba – emelte ki.

Közölte, a járványügyi bevetési egység azonnal megkezdte a helyszínen a munkát, a honvédség pedig megkezdte a terület fertőtlenítését.

A szakember hozzátette: a járványra már hetek óta a közösségi terjedés a jellemző, tehát bárki, bárhol elkaphatja a fertőzést, azonban ennek ellenére gócpontok, „esethalmozódások” kialakulhatnak. A tiszaújvárosi helyzet is ilyen.

Beszélt arról, hogy csütörtöktől új, dinamikus adatszolgáltatást nyújtanak a kórházak a járványhelyzetről. A pandémia második hullámában fontos a naprakész információk begyűjtése a szükséges intézkedések, a védőeszközök eljuttatása és a kórházak kijelölése miatt – mondta Müller Cecília.

Felhívta a figyelmet arra, hogy emelkedik a kórházban ápoltak száma, és a beteg állapota középsúlyosból rövid idő alatt súlyossá válhat. Továbbra is azt kéri, ha bárki bármilyen – a fertőzésre utaló – tünetet észlel magán, jelentkezzen a háziorvosánál, hogy elvégezzék nála a laboratóriumi tesztet.

Az országos tisztifőorvos elmondta, megtörtént a koronavírusról szóló nemzeti konzultáció kiértékelése, amelyből kiderült, hogy a lakosság a legnagyobb arányban a maszkviselésre irányuló intézkedést támogatta, amely egybecseng a járványügyi intézkedésekkel és szabályokkal.

Kérdésre válaszolva cáfolta, hogy lenne olyan „levél”, amelyben arra kérnék az orvosokat, hogy többször is használják az FFP2 maszkokat. Müller Cecília elmondta, a kórházparancsnokoktól rendszeres jelentést kapnak az egyéni védőeszközök mennyiségéről. Jelenleg minden intézménynek kétheti tartaléka van ezekből.

Arra a felvetésre, hogy az iskolákban eltérően használják a járványprotokollt, Müller Cecília azt mondta, a köznevelési intézményeknek kiadott előírás tartalmazza a szabályokat és ajánlásokat. De ezzel együtt minden intézményben a helyi viszonyokra alkalmazva kell meghozni a szükséges intézkedéseket. „”Általában azt lehet mondani, hogy egy osztályközösség hasonlóan bírálandó el, de ez sem jelenthető ki minden esetben” – mondta.

Az adott iskolára vonatkozó aktuális járványügyi intézkedések attól függenek, hogy a hatóság kit minősít szoros kontaktnak – jelezte.

Arra a kérdésre, hogy a jelenlegi adatok ismeretében a hatóságok kézben tartják-e a járványt, az országos tisztifőorvos igennel felelt. Közölte: minden fertőzésgyanús esetet kivizsgálnak, és aki rászorul, megkapja a kórházi ellátást a kijelölt intézményekben.

Szintén kérdéssel kapcsolatban elmondta, hogy a tömegközlekedési eszközökön nem ajánlja a gumi- és más kesztyű használatát, sokkal célravezetőbb a gyakori kézfertőtlenítés.

Müller Cecília beszélt arról is, hogy akit koronavírus-fertőzéssel kezeltek kórházban, hazaengedése előtt ajánlott, hogy a PCR-tesztet végezzenek el nála. Ha egyéb betegség miatt volt kórházban valaki, akkor nincs szükség PCR-tesztre.

A járványügyi adatokról elmondta, 1176 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 35 222-re nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 15 beteg, így az elhunytak száma 913-re emelkedett.

Müller Cecília arról is beszélt, hogy az elhunytak között többen többféle krónikus alapmegbetegedésben szenvedtek, és öt embernél vírusos tüdőgyulladást neveztek meg halálokként, tehát – mint mondta – a közvetlen halálok koronavírusos megbetegedés volt.

Kórházban 993 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 82-en vannak lélegeztetőgépen.

 

Koronavírus – DK: még mindig nincs elegendő maszk a kórházi dolgozóknak

 

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint még mindig nincs elegendő védőfelszerelés a kórházakban, a Semmelweis Egyetem egyik szervezeti egységének vezetője ugyanis tudomásuk szerint azt kérte kollégáitól: többször is használják az egyébként egyszer használatos FFP2-es típusú maszkokat.

Kálmán Olga, a DK elnökségi tagja pénteki online sajtótájékoztatóján egy birtokukba jutott levélre hivatkozott, amelyet az eseményen be is mutattak, de az író és a szervezeti egység nevét kitakarták.

Kálmán Olga a szövegből azt a részt idézte, amelyben annak szerzője megjegyzi, hogy tapasztalataik szerint a sebészi maszk fegyelmezett használata sem védi meg a kórházi dolgozókat a fertőzéstől, ezért kéri az FFP2-es maszkok hordását.

Utóbbiból azonban továbbra sincsen elegendő, ezért a vezető azt is kérte, hogy aki nem vesz magának, az ne dobja el az intézménytől kapott maszkot, hanem cserélgesse, mert két nap „pihentetés” után újra használhatja – mondta a politikus.

Felhívta a figyelmet, hogy ezek a maszkok még egy napig sem nyújtanak védelmet, legfeljebb négy órán keresztül.

A DK írásbeli kérdést intéz Kásler Miklóshoz, az emberi erőforrások miniszteréhez, és azonnali magyarázatot vár arra a kormánytól, hogy miért nincs még mindig elegendő védőfelszerelés a kórházakban – közölte Kálmán Olga.

 

Koronavírus – Szakértő: az idősek és krónikus betegek oltassák be magukat influenza ellen!

 

Az idősek és a krónikus betegek feltétlenül oltassák be magukat az influenza ellen, mert bár a koronavírus-járvány ellen hozott intézkedések – maszkhasználat, kézmosás, távolságtartás – akadályozzák az influenza terjedését is, nem helyettesítik a védőoltást – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi osztályának vezetője pénteken az M1 aktuális csatornán.

Molnár Zsuzsanna azt mondta, hogy az influenza elleni védőoltás hatásos és biztonságos, nincs benne élő vírus, ezért nem lehet tőle megbetegedni.

A koronavírus-fertőzést és az influenzát nagyon nehéz megkülönböztetni, mert mindkettőnél láz és akut légúti tünetek jelentkeznek. Az egyetlen tünetcsoport, amellyel nagy biztonsággal megállapítható a koronavírus-fertőzés, az ízérzékelés és a szaglás elvesztése. Emellett az influenzánál hirtelen magas láz jellemző, és a tünetek 1-3 nap alatt múlni kezdenek – ismertette.

Arra a kérdésre, hogy mire lehet számítani, ha valaki egyszerre mindkét vírussal fertőződik, azt válaszolta: erre kevés tapasztalat van, de az idei influenzaszezon „nem lesz egyszerű””.

 

Koronavírus – Közzétették a koronavírusról szóló konzultáció eredményeit

 

Közzétette a Miniszterelnöki Kabinetiroda a koronavírusról szóló nemzeti konzultáció közjegyző által is hitelesített eredményeit pénteken a kormány hivatalos honlapján.

A közlemény szerint az online felületen átlagosan kérdésenként 433 640 kitöltés érkezett, azonban tekintettel arra, hogy az első kérdésre több válasz megadása is lehetséges volt, ez 318 947 kitöltőt jelent. A kérdőíveket 1 682 295-en töltötték ki, de mivel az első kérdésre több választ is meg lehetett adni, 1 796 988 válasz érkezett.

Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok a legnagyobb arányban, 83 százalékban a maszkviselést támogatják. Ezt követi a rendezvények korlátozása (79 százalék), az országhatárok lezárása (79 százalék), a távolságtartás elrendelése (78 százalék), a védekezéshez szükséges eszközök kiviteli korlátázása (64 százalék) és az időseknek fenntartott védett idősáv (62 százalék). Az ingyenes parkolást és az oktatási intézmények bezárását egyaránt 61 százalék támogatja, a kijárási korlátozásnak pedig 59 százalékos a támogatottsága.

A járvány elleni védekezés során minden esetben szakmai döntések születnek, az eredmények azonban nagyon jó támpontot adnak ahhoz, hogy a magyarok mely intézkedéseket támogatják a leginkább. Ez a szakembereknek is jelentős segítséget jelent, amikor megteszik javaslataikat. A konzultáció mindezeken túl „egyértelmű egyetértési pontokat” hozott létre sok kiemelt kérdésben – írták.

Ismertették: 1 575 492 válaszadó értett egyet azzal, hogy a járványügyi készültséget mindaddig fenn kell tartani az egészségügyben, amíg fennáll a járvány visszatérésének kockázata.

1 616 630 válaszadó szerint szükség van arra, hogy tovább erősítsék az idősotthonok járványügyi védelmét.

1 649 398-an egyetértettek azzal, hogy törekedni kell arra, hogy a védekezéshez szükséges felszereléseket Magyarországon lehessen előállítani, így csökkentve az ország kiszolgáltatottságát.

1 576 166-an egyetértettek azzal, hogy a járvány idején az iskolás gyermeket nevelő családoknak és a tanároknak legyen ingyenes az internet.

1 598 311 válaszadó szerint szükség van állandó magyarországi járványügyi figyelőszolgálatra.

1 613 174 válaszadó szerint a járvány elleni védekezés idején a bankok és a multinacionális vállalatok is járuljanak hozzá a védekezés költségeihez.

1 634 317-en gondolták úgy, hogy ösztönözni kell a magyar termékek, szolgáltatások vásárlását, és népszerűsíteni kell a magyar turizmust.

1 621 477-en válaszoltak igennel arra a kérdésre, hogy a kormánynak a járvány elmúltával is fenn kell-e tartania a munkahelyvédő és -teremtő programokat.

Soros György tervét, amely beláthatatlanul hosszú időre eladósítaná Magyarországot, 1 621 833 válaszadó utasította el.

1 638 014 válaszadó felelt igennel arra a kérdésre, hogy Magyarország védje-e meg a magyar vállalatokat az ellenséges célú külföldi felvásárlástól.

1 648 705 válaszadó szerint a kormánynak továbbra is fel kell lépnie a bevándorlás ellen, és fenn kell tartania a magyar határ szigorú védelmét.

1 633 148 válaszadó felelt igennel arra a kérdésre, hogy a kormány a Brüsszellel kialakult nyílt konfliktus árán is tartson-e ki a bevándorlást tiltó szabályok mellett.

A kormány köszönetet mond mindenkinek, aki elmondta a véleményét. A konzultáció és az, hogy ilyen sokan mondták el a véleményüket, tovább erősítette a járvány elleni összefogást – olvasható a közleményben.

 

Koronavírus – Javaslatokat tett az LMP a gazdasági és szociális károk enyhítésére

 

A táppénzszabályok átalakítását, az álláskeresési járadék folyósítási idejének növelését és közalkalmazotti béremelést is szorgalmaz az LMP a koronavírus-járvány okozta gazdasági és szociális károk enyhítése érdekében.

Kanász-Nagy Máté, az ellenzéki párt társelnöke pénteki, online is követhető sajtótájékoztatóján elmondta: a társadalombiztosítási és táppénzszabályok átalakításával 400 milliárd forintot költenének arra, hogy 100 százalékos táppénzt kaphassanak mindazok, akik a koronavírus-fertőzés miatt esnek ki a munkából.

Az álláskeresési járadék folyósítási idejének 9 hónapra növelésére 200 milliárd forintot különítenének el, míg 300 milliárd forintból újraindítanák a bérkiegészítési programot azon szektorok dolgozói számára, amelyeket a teljes leállás fenyeget.

Kanász-Nagy Máté a turizmust és vendéglátást említette, ahol a munkahelyek ugyan megmaradnak, munkát azonban nem tudnak végezni a foglalkoztatottak, így jövedelmük is kiesik.

Az ellenzéki párt emellett 700 milliárd forintot költene azon közalkalmazottak béremelésére, akikre most extra teher hárul, de kimaradnak az orvosbéremelésből. A párt emellett 5 százalékra csökkentené az alapvető élelmiszerek áfáját.

A társelnök a válságkezelésre rendelkezésre álló tízezer milliárd forintnyi kerettel számolva javasol még járványügyi intézkedéseket, a többi között ingyenes tesztelést, valamint gazdasági és társadalmi modellváltást, „zöld újranyitást”.

 

Koronavírus – Operatív törzs: hétfőn megnyílik a Cered és Tajti közötti határátkelőhely

 

Október 12-én megnyílik a Magyarország és Szlovákia közötti Cered-Tajti határátkelőhely a személyforgalom számára – jelentette be az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs pénteki online sajtótájékoztatóján.

Gál Kristóf közölte: hétfőtől Cered és Tajti között naponta két alkalommal – reggel 7-9 óra között, valamint délután 16-18 óra között – biztosított a határátlépés a kétoldalú személyforgalom számára.

A szóvivő az ingázókat érintő különleges szabályokra vonatkozó kérdésre elmondta, annak rendjét a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló kormányrendeletben határozták meg. Hozzátette: az ingázó akár ki-, akár belép az országba, az országhatártól számított 30 kilométeren belül köteles tartózkodni és a tartózkodás időtartama nem haladhatja meg a 24 órát.

Gál Kristóf elmondta: a maszkviselés szabályainak megszegése miatt országszerte 33 esetben intézkedtek a rendőrök csütörtökön, hatszor azért, mert a tömegközlekedési eszközön utazók nem vagy nem megfelelő módon viselték a maszkot, 27 esetben pedig azért, mert a kereskedelmi üzletben vagy a kormányrendeletben meghatározott egyéb zárt helyen szegték meg a védelmi intézkedés szabályait.

A rendőrök 21 alkalommal figyelmeztetéssel éltek, két esetben helyszíni bírságot szabtak ki, tíz embert feljelentettek – ismertette.

Kiemelte: a járványügyi készültségi időszak védelmi intézkedéseiről szóló kormányrendelet szeptember 21-i hatálybalépése óta csütörtök éjfélig a védelmi intézkedésekkel kapcsolatban elkövetett szabálysértések miatt országosan 979 esetben intézkedtek a rendőrök.

A zenés-táncos rendezvények megtartására, valamint a vendéglátóhelyek korlátozott nyitvatartására vonatkozó szabályok be nem tartása miatt csütörtökön 11 esetben tettek feljelentést a rendőrök. Gál Kristóf elmondta azt is, hogy csütörtökön az ország területén történő átutazásra vonatkozó szabályok megsértése miatt két embert figyelmeztettek, 74-en helyszíni bírságot kaptak, egy átutazót pedig feljelentettek a rendőrök.

Közölte azt is, hogy csütörtökön 3298 hatósági házi karantént rendeltek el, ebből 518-at az ország területére belépőknél. Jelenleg 22 385-en vannak hatósági házi karanténban. A rendőrök csütörtökön 10 546 esetben a helyszínen ellenőrizték a hatósági házi karantén betartását, egy esetben helyszíni bírságot szabtak ki, 33 embert pedig feljelentetek. A karantén elektronikus ellenőrzésére kifejlesztett mobiltelefonos applikációt 1043-an használják. A hatósági házi karantén ellenőrzésére vonatkozó kérdésre azt mondta: az ellenőrzéseket a rendőrszakmai és a járványügyi szabályok szerint végzik úgy, hogy ezek módja és gyakorisága ne sértse a karanténra kötelezett magánélethez fűződő jogát. Gál Kristóf hangsúlyozta, hogy a karanténra kötelezettek közül azoknak, akik használják a Házi karantén elnevezésű mobilalkalmazást, már nem kell személyes ellenőrzésre számítaniuk, mivel a regisztráció után elektronikusan ellenőrzik őket.

 

Koronavírus – Tuzson Bence tesztje pozitív lett

 

Pozitív lett a koronavírus-tesztje Tuzson Bencének, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati államtitkárának.

Tuzson Bence pénteken a Facebook-oldalán azt írta: miután megtudta, hogy a hétfőn elvégzett tesztje pozitív lett, a járványügyi protokollnak megfelelően azonnal karanténba vonult, és értesítette azokat, akikkel az elmúlt napokban kapcsolatba került. Hozzátette: úgy tűnik, hogy a környezetében senki sem kapta el a betegséget, a családja is jól van.

Az államtitkár bejegyzésében azt írta: tünetei enyhék, jelenleg otthonról dolgozik, a személyes találkozókat áthelyezték az online térbe.

Tuzson Bence mindenkit arra kért, hogy továbbra is tartsa be a járványügyi előírásokat, ajánlásokat, mert „a vírus itt van köztünk””. „Vigyázzunk egymásra!” – fogalmazott az államtitkár.

 

MTI

A nyitókép illusztráció.

Pistike 2024 05 ho39
(Visited 65 times, 2 visits today)
Liked it? Take a second to support Pistike viccújság on Patreon!
Become a patron at Patreon!